Međunarodna afirmacija skrbi za bolesnike s moždanim udarom
04.03.2020.
Autor: V. P.

Međunarodna afirmacija skrbi za bolesnike s moždanim udarom

Klinici za neurologiju KBC-a Zagreb - razgovor s prof. Zdravkom Poljaković

Početkom veljače odjeknula je u javnosti vijest da je u Kliničkom bolničkom centru Zagreb predstavljen prvi u Hrvatskoj Centar za liječenje moždanog udara koji je certificiran od strane Europskog društva za moždani udar. Vijest je velika i s razlogom je dobila toliku pozornost, pa tako i s naše strane. Razgovarali smo s prof. dr. sc. Zdravkom Poljaković, pročelnicom Zavoda za intenzivnu neurologiju i cerebrovaskularne bolesti i nositeljicom cijelog projekta certificiranja. Proces je započeo u proljeće 2017. godine i zahtjevao uporan rad multidisciplinarne skupine stručnjaka.
 
„Zavod za intenzivnu neurologiju i cerebrovaskularne bolesti Klinike za neurologiju KBC-a Zagreb ujedno je i Referentni centar za intenzivnu neurologiju i endovaskularno liječenje moždanog udara i krvožilnih malformacija CNS-a Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske te zbrinjava najveći broj bolesnika sa svim oblicima moždanog udara u Republici Hrvatskoj. Bolesnici su zbrinuti sukladno europskim i svjetskim smjernicama za liječenje moždanog udara, što je omogućila jedinstvena organizacija službe u našem Centru, 24-satna dostupnost kompletnog multidisciplinarnog tima za liječenje moždanog udara, adekvatna opremljenost kao i razina edukacije svakog člana tima koji je skrbio o bolesnicima s moždanim udarom. S obzirom na to da smo članovi Europske organizacije za moždani udar bili smo upoznati s mogućnošću licenciranja Specijaliziranog centra za liječenje moždanog udara na međunarodnoj razini, a kako smo smatrali da zadovoljavamo sve kriterije za navedenu licencu započeli smo proces licenciranja.“
 
Inicijativa je potekla od prof. Poljaković kao voditeljice Referentnog centra i od prof. dr. sc. Marka Radoša, interventnog neuroradiologa i voditelja Zavoda za dijagnostičku i intervencijsku neuroradiologiju. Naša sugovornica ističe da bez rada prof. Radoša ne bi bilo moguće razmišljati o Centru ovih karakteristika, a napominje i da su u samom procesu licenciranja sudjelovali svi članovi tima za liječenje moždanog udara. Na koncu je licenca došla kao priznanje dosadašnjeg rada Centra, a međunarodna afirmacije i kao svojevrsna kontrola kvalitete rada koja je neophodna za daljnji rast i razvoj.
 
„U samo licenciranje uložen je ogroman dvogodišnji trud. Kriteriji su postavljeni vrlo visoko, a obuhvaćaju sve segmente rada u zbrinjavanju bolesnika s moždanim udarom. Svi segmenti rada moraju biti dokumentirani, argumentirani i dokazani, a obuhvaćaju adekvatan i educirani kadar, opremu, organizaciju službe, stalnu dostupnosti svih timova, multidisciplinarnost, primjenu svih modaliteta liječenja moždanog udara, klinička istraživanja, edukaciju i znanstveni rad kao i javnozdravstene aktivnosti. U izradi dokumentacije sudjelovao je cijeli tim koji obuhvaća ne samo neurologe i neuroradiologe, već i neurokirurge, vaskularne kirurge, fizijatre, logopede, socijalne radnike, radne terapeute, medicinske sestre educirane za zbrinjavanje bolesnika s moždanim udarom, kardiologe i liječnike hitne i intenzivne medicine.“
 
Certifikat je, kaže nam prof. Poljaković na prvom mjestu veliko priznanje za rad – kako za Kliniku, tako i za cijelu ustanovu. Dokaz je to, kako kaže, da rade dobro, da je način zbrinjavanja bolesnika u skladu sa europskim normama, ali i da imaju mogućnost kontrole vlastitog rada u budućnosti i usporedbe sa vrhunskim europskim centrima. Ta kontrola ono je što garantira napredak. 
 
„Mislim da je to najznačajniji doprinos ove licence našim bolesnicima, hrvatskom zdravstvu a time i meni osobno."

doc. dr. sc. Goran Mrak, predstojnik Klinike za neurokirurgiju, prof. dr. sc. Ervina Bilić, predstojnica Klinike za neurologiju, prof. dr. sc. Ante Ćorušić, ravnatelj KBC-a Zagreb, prof. dr. sc. Zdravka Poljaković, pročelnica Zavoda za intenzivnu neurologiju i cerebrovaskularne bolesti, prof. dr. sc. Marko Radoš, voditelj Odjela za neuroradiologiju i vaskularni sustav, doc. dr. sc. David Ozretić, Odjel za neuroradiologiju i vaskularni sustav

 

*Fotografije preuzete sa stranica KBC-a Zagreb.

"Posebnost našeg centra je interdisciplinarnost, dostupnost potrebnih modaliteta liječenja 24 sata dnevno 365 dana u godini, te praćenje i primjena svih novih metoda i procedura liječenja ukorak s Europom.“
 
Liječenje različith oblika moždanog udara danas je standardizirano sukladno prihvaćenim smjernicama. Moždani udar je hitno stanje i oporavak pacijenta uvelike ovisi o brzini reakcije.
 
„Najvažnije pravilo u liječenju bilo kojeg oblika moždanog udara je pravovremeno prepoznavanje simptoma i osiguravanje što kraćeg vremena od nastupa simptoma do liječenja. Brza primjena adekvatne terapije može omogućiti brži i bolji oporavak, ponekad čak i oporavak bez rezidualnih simptoma odnosno posljedica moždanog udara.“
 
Više puta do sada spomenuli smo da je certificiranje ovoga centra rezultat multidisciplinarnog tima. Zanimalo nas je na koji način su timovi drugih specijalizacija pomogli u ostvarenju ovoga poduhvata.
 
„Današnja je medicina najčešće multidisciplinarna aktivnost pa je to tako i u liječenju moždanog udara. Tijekom liječenja, u akutnoj fazi, neophodna je suradnja liječnika hitne medicinske pomoći i neurologa radi dobivanja što točnijih podataka o samom početku bolesti, potom neurologa i najčešće interventnog neuroradiologa i/ili neurokirurga radio odabira najboljeg modaliteta liječenja – ukoliko je interventno liječenje indicirano, nadalje, vrlo često u daljnjem tijeku akutne faze liječenja ukoliko je predviđen zahvat zbog endovaskularnog, rekanalizacijskog ili neurokirurškog liječenja moždanog udara, sudjeluje i neuroanesteziolog. U kasnijem tijeku liječenja sudjeluju osim neurologa i educiranih medicinskih sestara, logopedi, fizijatri i fizioterapeuti a ponekad  i vaskularni kirurzi, kardiolozi. Bez stalne suradnje svih navedenih struka ne može se govoriti niti o adekvatnom liječenje niti o optimalnom oporavku.“
 
Zaključili smo razgovor kao i uvijek s pogledom u budućnost, upitali smo našu sugovornicu u kojem smjeru vidi da će Centar napredovati, koje novitete bi voljela uvesti u rad centra kako bi pacijentima bila pružena još bolja skrb.
 
„U ovom trenutku nam je jedino neophodna adaptacija prostora s obzirom na obim posla, odnosno broj bolesnika koji zbrinjavamo, budući da aktualni krevetni kapacitet ne zadovoljava niti brojem niti arhitektonski. Nadamo se da ćemo s obzirom na sve postignuto i uz podršku uprave naše bolnice ovaj potrebni korak ostvariti ubrzo kako bismo mogli i nadalje zbrinjavati naše bolesnike sukladno do sada ostvarenim i neophodnim standardima u uvjetima međunarodnog Specijaliziranog centra za liječenje moždanog udara, što sada i jesmo.“

Povezani članci

Razvoj nosivih stupova zdravlja u svijetu – cjepiva

Razvoj nosivih stupova zdravlja u svijetu ...

22.04.2024.
Autor: A.K.
Novi uređaj za magnetsku rezonancu u Klaićevoj bolnici

Novi uređaj za magnetsku rezonancu u Klaić...

15.04.2024.
Autor: A.K.
Autizam među zdravstvenim djelatnicima

Autizam među zdravstvenim djelatnicima

11.04.2024.
Autor: A.K.
 Konačno: Uspostavljena Helikopterska hitna medicinska služba

Konačno: Uspostavljena Helikopterska hitn...

04.04.2024.
Autor: A.K.